VIETE, AKO VYBRAŤ ABRAZIVO DO PÍSKOVAČEK?

abrazivo, brusný papír, broušení, leštění

Abrazíva pre tryskanie, čiže brúsny materiál, ktorý má za úlohu čistiť nános hrdze, starých náterov alebo len kov pripraviť k lakovaniu. Aby všetko fungovalo ako má, je potrebné mať vhodné vybavenie. V tomto článku sa zameriame na abrazívne materiály a na spôsob, ako sa s nimi pracuje.

Typy pieskovanie

Pieskovanie, alebo tiež tryskanie je proces, kedy je tlakom tryskanie prúd abraziva, ktorý dopadom na iný povrch čistí a pripravuje k nanesenie nového náteru. Aby sme mohli pieskovať, je potreba špeciálny priestor a je nutné chrániť obsluhu pieskovacie trysky pred poranením. Podľa rozmerov predmetu možno pieskovanie rozlíšiť na mobilné, boxovej a kabínové. Kabína je špecifická tým, že sa jedná o priestor do ktorého sa vloží predmet, ktorý chceme očistiť. Obsluha potom zavrie veko a prestrčí ruky skrz gumené rukavice a následne ešte len pieskuje pomocou trysky a nožného pedálu. V situácii, keď je predmet natoľko veľký, že sa ho nevyplatí prevážať alebo rozoberať, nastupujú na rad mobilné pieskovacie zariadenia. Pieskovačky poháňa naftový kompresor.


Abrazivo k pieskovanie

Abrazivo do pieskovačky sú špeciálne, veľmi tvrdé a malé čiastočky, ktoré sú pod tlakom metánu na pieskovaný predmet. Pri výbere je nutné dať pozor hneď na niekoľko parametrov, ktoré ovplyvňujú výsledný efekt. Drobné čiastočky sa líšia najmä hrubosťou a samotnú tvrdosťou. Pre správny výber je nevyhnutné poznať materiál, ktorý budeme čistiť pieskovaním. Ak nahliadneme do ponuky abrazív, ako prvý uvidíme klasický piesok, ktorý sa používa už niekoľko rokov. Vďaka nemu sa hovorí tryskanie vlastne pieskovanie. Ďalšími materiálmi, ktoré sa používajú sú korund, balotina, zirblast, oceľová drť, škrupiny orechov alebo piesok.

 

Chcete tu publikovať článok, alebo získať spätný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.