Umakart ako obklad kuchyňa je už našťastie minulosťou

Snáď každý poznáme zo svojho okolia klasickú panelákovú kuchyňa v dome zo 60. alebo 70. rokov minulého storočia. Umakartová stena tvorila nielen kúpeľňové jadro, ale zo svojej kuchynskej strany vlastne aj obklad kuchynskej linky. Našťastie už je táto úprava minulosťou.

Obklady kuchyňu - vývoj a funkcie

Aj v kategórii obkladov kuchýň došlo odvtedy výrazne zmenili, ktorý okrem požiadaviek na plnenie základné funkcie ovplyvňovali aj módne trendy. V 80. rokoch prišla do slovenských sídlisk najprv vlna drevených kuchynských obkladov, ktorú neskôr vystriedali keramické kachličky najlepšie z Tuzexu. Všetky druhy obkladov však museli plniť aj základnú funkciu - ľahkú údržbu a očistu stien v okolí kuchynskej linky.

Mnohí si možno ešte spomenú aj na vlnu latexových náterov už spomínaných umakartových dosiek, ktorá ešte predchádzala vlne drevených a obložených obkladov, alebo na obdobie, v ktorom sa naše kuchyne menili za pomoci pestrofarebných umývateľných tapiet, imitujúcich napríklad aj drevo a tehly.

Kuchynské obklady

 Prelom tisícročí a vznik nových stavebných technológií priniesli do vývoja obkladov kuchýň nové materiály, ktoré zmenili vzhľad našich domácností. Tak, ako sa rozširovala farebná paleta prevedenia samotných kuchynských spotrebičov a kuchynského nábytku, rozširuje sa aj farebná škála materiálov, používaných na kuchynské obklady. Klasické obklady Popri klasických keramických obkladov sa tak na našom trhu stretneme s obkladmi imitujúcimi kameň, ale aj so samotným prírodným materiálom. Obľúbené a stále viac vyhľadávané sú aj keramické mozaikové obklady, sklenené a zrkadlové obklady, rovnako ako obklady nerezovými leštenými či matnými oceľovými plátmi. Svoje nezastupiteľné miesto si vydobývají aj plastické hmoty v najrôznejších podobách, mozaikové obklady tvorené mnohokrát kombináciami niekoľkých materiálov a celý rad náterových a stierkových hmôt. Svojich priaznivcov si pochopiteľne udržujú aj klasické drevené obklady, dnes pochopiteľne v podstatne vyššej kvalite a s využitím najmodernejších impregnačných technológií. Kuchyňa Pokiaľ sa teda dnes rozhodujete nad budúce podobou svojej kuchyne a jej obkladov, máte skutočne z čoho vyberať.

Chcete tu publikovať článok, alebo získať spätný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.